Kur dėti savo energiją, kad užtektų valios?

Jau rašiau, kad R. Baumeister tyrimo metu išsiaiškinta, kad valia yra “ribotas resursas”. Todėl elgiantis neatsakingai – valios gali ir pritrūkti. O valia mūsų gyvenime yra tokia svarbi! Kyla klausimas – kur dėti savo energiją, kad užtektų valios?
 
Vadinasi – prasminga savo energiją “naudoti” atsakingai, t. y. pasitelkti tik ten, kur gauni daugiausia naudos. Paprastai kalbant, su energija būtų prasminga elgtis taip, kaip ir su pinigais – juos gali iššvaistyti prisipirkdamas niekučių, bet taip pat gali vietoj jų nusipirkti kokį nors vieną dalyką, tačiau vertingą.

Energiją eikvojantys “niekučiai”

Niekučių prisipirkimą atitiktų valios naudojimas kasrytiniam galvos sukimui dėl tokių dalykų, kaip:
 • ką šiandien valgysiu?
 • su kokia dantų pasta valysiuosi dantis?
 • kokius batus šiandien mausiuosi?
 • kada šį rytą reiktų keltis (pabudus nežinoti, kada reiktų keltis)?
 • ar gersiu šiandien kavos?
 • kur eisiu pavalgyti?
 • ką šiandien veiksiu?
 • ir t.t.
Visi šie dalykai “išsiurbia valią”. Apie juos galvojant renkamasi, dvejojama. Šis procesas reikalauja energijos. Tenka atsispirti “mažoms pagundoms”, nes pasirinkimo metu sprendžiama, ko norisi labiau ar kas geriau atrodo. Galbūt iš pirmo žvilgsnio šie “mikro-pasirinkimai” atrodo nereikšmingi. Kad ir kaip bebūtų, jie pareikalauja energijos, kuri yra labai svarbi kalbant apie valią. Valia – kaip raumuo. Jeigu jis nuvargo iki sporto varžybų, nieko keisto, kad rezultatas nebus toks geras, koks galėtų būti jam pailsėjus.

Valios energiją “siurbianti” rūbų spinta

Su “mikro-pasirinkimais” susijusią situaciją lengviau suprasti pabandžius įsivaizduoti, kaip galima nuvargti tvarkant paprasčiausią rūbų spintą. Net keista, kaip galima pavargti vien galvojant, kurie rūbai dar tinkami, o kurių vertėtų atsikratyti. Arba kiek daug jėgų atiduodama tvarkant savo “popierius” – įvairius dokumentus, senų prietaisų garantinius ir pan. Todėl nieko keisto, jei ryte sutvarkius rūbų spintą ir po pietų išsituštinus stalčiuose esančius “popierius” – vakare neturėsite energijos tiems dalykams, kurie galbūt yra patys reikšmingiausi. Tuomet pagalvosite – “kaip būtų gerai, jei turėčiau valios”, bet jos tiesiog nebus, nes “raumuo pavargo”.
 
Taigi kalbant apie valią – būtų prasminga ją naudoti tose vietose, kuriose gaunama daugiausia naudos. Natūraliai kyla klausimas – kur dėti savo energiją, kad užtektų valios? Kur tos vietos, kurioms skirti savo energiją būtų prasmingiausia?

 

Kur dėti savo energiją, kad užtektų valios?

Charles Duhigg (2014) savo knygoje The Power of Habbit: Why We Do What We Do in Life and Business išskiria “Kertinius įpročius”, į kuriuos investuodami savo energiją gaunama daugiausia naudos.

Šie įpročiai yra:

 1. mankšta,
 2. meditacija,
 3. skaitymas ir
 4. rašymas.

 

Dabar belieka palinkėti šiokios tokios stiprybės “susikalibruojant” savo gyvenimo rutiną taip, kad joje užtektų vietos šioms keturioms “dimensijoms”. Tai padarius telieka laukti kvapą gniaužiančių, širdį glostančių, laimės sparneliais krūtinėj plasnojančių rezultatų. Sėkmės!