Šis tas apie psichiką veikiančias medžiagas

Galite patikėti, kad paprasčiausias kofeinas gali taip “išdarkyti” vorų veiklą, kad sunku besuprasti, kas čia – voratinklis ar kažkoks abstrakcionistinis paveikslas.

Paveiksliuko nuoroda

O kavos gali nusipirkti – kas tik nori. Aišku, tampa nebe taip aišku, ar kofeinas toks “nekaltas”, kai didesnių kofeino dozių nebegali nusipirkti energetinio gėrimo pavidale nepilnamečiai. Tačiau esmė ta, kad psichiką veikia gi ne vien alkoholis, narkotikai ar cigaretės. Psichiką veikia ir tokios subtilios medžiagos, kaip kava, arbatžolės ar net ir cukrus. Todėl trumpai – apie esmę.

“Baisesnės” nei kofeinas psichoaktyvios medžiagos – tokios kaip alkoholis, cigaretės ar, savaime suprantama, narkotikai, yra jau ir taip nemažai ištyrinėtos, didžiajai daugumai ir taip aišku, kad šias medžiagas vartojant didesniais kiekiais – padariniai tiesiog tragiški, negrįžtami, traumos ir sutrikimai nebeatsistatantys ir t.t. – trumpai keletą faktų paminėsime čia, o po to pereisime prie “subtilesnės” srities, kuri įdomesnė “paprastam vartotojui”, pvz., aptarsime alkoholio vartojimą  – “nedidelėmis dozelėmis”.

CHRONIŠKO VARTOJIMO PADARINIAI

Pavardinsiu keletą – mano nuomone, esminių: alkoholio nepaveiktos ir paveiktos kepenys:

Nuoroda: https://www.indiatimes.com/health/buzz/this-shocking-video-reveals-how-alcohol-can-wreck-a-healthy-liver-345543.html

Paprastai sakant – kepenys yra organas, kuriame glūdi “nemirtingumo paslaptis”, nes gi žinomas faktas, kad kepenys sugeba regeneruotis. O vat štai – alkoholis sugeba “nulaužti” net tą organą, kuris gali pusiau perpjautas – atauginti save.

https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/liver-transplant

Kitas svarbus dalykas – poveikis smegenims. Aišku, jas alkoholis pažeidžia:

  • Netiesiogiai – prisigėrus nugriūnama ar įsiveliama į muštynes, padaroma avarija ar pan. – dėl ko įvyksta smegenų sužalojimai.
  • Tiesiogiai – smegenys fizine prasme minkštėja, susitraukia, vystosi silpnaprotystė, pažeidžiami smegenų ląstelių galiukai, kas sutrikdo informacijos perdavimą smegenyse ir daug kitų su tuo susijusių dalykų, kaip sprendimų priėmimas, atminties problemos ir pan.

https://www.webmd.com/connect-to-care/addiction-treatment-recovery/alcohol/serious-effects-alcohol-on-brain, https://www.zmones.lt/naujiena/atpildas-uz-vakarykstes-linksmybes-kaip-zudo-alkoholis.441b6722-9adf-11e8-9f90-aa000054c883

Tačiau pereikime prie anksčiau minėto “vidutiniško alkoholio pavartojimo – mažomis dozelėmis”. Gal tai, kas galioja “chroniams” – negalioja “mums”?

2017 metais BMJ (British Medical Journal) žurnale publikuojamas Oxfordo universiteto mokslininkės Anios Topivalos (Anya Topiwala) su kolegomis atliktas tyrimas (“Moderate alcohol consumption as risk factor for adverse brain outcomes and cognitive decline: longitudinal cohort study”) apie vidutiniškai išgėrinėjančių asmenų patiriamą alkoholio poveikį smegenims. Vidutiniškai – tai ~4 vyno taurės arba 3 pintos alaus per savaitę. Tyrimas išties ypatingas – jis truko net 30 metų (1985-2015)! Rezultatai taip pat nepalieka abejingų – rezultatuose minima, kad vidutiniškai alkoholį vartojančiam žmogui dar iki 30 metų smegenų struktūra tiek pakinta, kad galima pagrįstai teigti, kad ji tampa kitokia nei nevartojančiųjų. Kitaip sakant – vidutiniškai vartojančiam žmogui jau iki 30 metų alkoholis padaro tokį poveikį, kad pasikeičia smegenų struktūra, taip pat buvo atrasta, kad vidutiniškai vartojantiems iki 30 metų reikšmingai suprastėja atmintis.

https://doi.org/10.1136/bmj.j2353

Taigi – kad didelės dozės alkoholio gadina sveikatą, jau niekam abejonių nebekelia, tačiau dabar jau žinome, kad ir vidutinės “dozelės” – nieko gero kalbant bent jau apie smegenis ir atmintį.

Dieną ar naktį?

DIENĄ

Išgėrus alkoholio dieną – sutrikdomas informacijos įsisavinimas (alkoholyje esantis etanolis sutrikdo galingo neurotransmiterio – Glutamato, išsiskyrimą, kuris yra atsakingas už apsikeitimą signalais tarp nervinių lastelių), taigi net ir nedidelę “dozelę” išgeriant dienos metu – sutrikdoma smegenų veikla, susijusi su informacijos perdavimu, paprastai sakant, mažiau informacijos priimama, mažiau jos pastebima, mažiau jaučiama ir mažiau prisimenama. Galima sakyti – jei norite darbingos dienos, tai alkoholis – ne pakeliui.

https://www.scripps.edu/newsandviews/e_20020225/koob2.htmlhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4133642/

NAKTĮ

Išgėrus lengviau užmiegi, bet alkoholis sutrikdo REM miego stadiją (greitų akių judesių stadiją).

https://www.sleepdunwoody.com/blog/2021/04/01/can-just-one-drink-ruin-your-sleep/

Rhythms of REM sleep. REM-associated rhythms (including REM sleep theta and PGO waves) are expressed in memory-subserving hippocampal (indigo), cortical (cyan), and thalamic (red) circuits, and are modulated by input from the pons and medial septum (MS). Abbreviations: CTX -cortex, HPChippocampus, NRT -thalamic reticular nucleus, TC -thalamocortical relay nucleus, MS -medial septum
https://www.researchgate.net/figure/Rhythms-of-REM-sleep-REM-associated-rhythms-including-REM-sleep-theta-and-PGO-waves_fig2_332693099

Tai tokia miego stadija, kai žmogus sapnuoja. Ši stadija yra labai svarbi, nes ji susijusi su mokymusi, atmintimi ir nuotaika. Remiantis tyrimų duomenimis, jei žmogui yra sutrikdoma REM miego stadija, atsiranda sunkumų prisiminti tai, kas buvo sužinota, išmokta dar iki miego.

https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-101https://www.medicalnewstoday.com/articles/247927#non-rem-sleep

Kitaip tariant, jei dieną sužinojote ar išmokote kažką svarbaus, tai išlenkę taurelę kokio nors alkoholio, kitą dieną šią informaciją atgaminsite kaip reikiant prasčiau nei tuomet, jei nebūtumėte tos taurelės išlenkę.

https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-101https://www.medicalnewstoday.com/articles/247927#non-rem-sleep

Tiesa, apie tokias psichiką veikiančias medžiagas, kaip cigaretės, el. cigaretės ir pan. – irgi svarbu aptarti, tačiau manau, kad visa tai sudėsiu į kitą straipsniuką, na – arba papildysiu kažkada šį, o šiam kartui tiek. Geros dienos!

Nerijus Ogintas2021